Advisory board Studienævn Samarbejdsudvalget Arbejdsmiljøudvalget
Advisory board
DTU Fotonik har følgende advisory board tilknyttet:
Fei Chen
Vice President for New Business, R&D at Haldor Topsøe A/S
Dan Birkedal
CTO at Alight Technologies A/S
Mike van der Poel
Director of New Business Venture at 3Shape A/S
Peter Ulrik Scheel
Owner, Scheel Management Consulting
Christian Rasmussen
VP of DSP & Optics at Acacia Communications, Inc.
Lone Dybdal Nilsson
VP of Biorefining & Feed App. Research, Novozymes A/S
Jacob Riis Folkenberg
Vice President Technology, FOSS A/S
Advisory board har til opgave at rådgive institutdirektør Lars-Ulrik Aaen Andersen om instituttets aktiviteter inden for uddannelse, forskning og innovation. Det består af mindst 2 og op til 6 udefra kommende repræsentanter for instituttets kerneinteressenter. Medlemmerne udpeges af institutlederen for en nærmere fastlagt periode.
Studienævn
Studienævns medlemmer:
- Lars Dittmann (Formand, Professor)
- Stela Canulescu (Gruppeleder, Seniorforsker)
- Anders Clausen (Undervisningsansvarlig, Lektor)
- Jakob Malte Skou Lindstad (Studerende)
- Andreas Baltzer Skov (Studerende)
- Theodor Aksel Eidnes Andersen (Studerende)
Suppleanter:
- Axel Andreas Schmidt Haugbølle (Studerende)
- Louise Frost (Studerende)
Gæster
- Lars-Ulrik Aaen Andersen (Direktion)
- Michael Linde Jacobsen (Studieleder MSc)
- Henrik Wessing (Studieleder BSc)
- Majken Martinsen (Studieadministrator)
Samarbejdsudvalget (LSU)
Ledelsesrepræsentanter
Medarbejderrepræsentanter
-
Lektor Sanshui Xiao (repræsentant for IDA, VIP & TAP, næstformand)
-
Lektor Niels Gregersen (Dansk Magisterforening, VIP & TAP)
-
Sektionskoordinator Maria Welling (repræsentant for HK)
-
Forskningstekniker Finn Pedersen (repræsentant for forskningsteknikere/håndværkere)
Ledelsesrepræsentanter
-
Administrationschef Anne Mette Kristensen (arbejdsmiljøkoordinator)
-
Professor Søren Forchhammer
-
Institutdirektør Lars-Ulrik Aaen Andersen
Studenterrepræsentanter
Medarbejderrepræsentanter
- Seniorforsker Ole Bjarlin
- Projektkoordinator Heidi Teglstrup
Arbejdsmiljøudvalgsgrupper
Safety Committee Coordinator:
Anne Mette Kristensen
Group 1 Risø (offices and labs)
Henning Engelbrecht Larsen
Ole Bjarlin
Christian Pedersen (leader)
Group 2 Lyngby (Offices and labs not covered by group 3+4)
Heidi Teglstrup
Søren Forchhammer (leader)
Group 3 Lyngby (Laser labs)
Nika Akopian
Peter Uhd (leader)
Group 4 Lyngby (Chemistry, Glass, Draw Towers)
Jakob Janting
Christos Marcos
Kresten Yvind (leader)